Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Praktyczne aspekty budowy farm wiatrowych i instalacji fotowoltaicznych

06 sierpnia 2024 | Biznes | Karolina Goździk Karol Filipiuk
autor zdjęcia: mat. pras. (2)
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
Elektrownie wiatrowe mogą znajdować się nie mniej niż 700 m od zabudowy mieszkalnej
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Elektrownie wiatrowe mogą znajdować się nie mniej niż 700 m od zabudowy mieszkalnej

Szacowany czas inwestycji wynosi średnio 3,5 roku w przypadku projektów elektrowni fotowoltaicznej i 7 lat w przypadku projektów elektrowni wiatrowej.

W obecnych uwarunkowaniach prawnych realizacja w Polsce inwestycji polegającej na budowie wielkoskalowej elektrowni fotowoltaicznej (PV) lub wiatrowej (EW) jest relatywnie skomplikowanym i długotrwałym procesem. Jest to skutkiem wielu czynników, zarówno natury prawnej, jak i ekonomicznej czy politycznej. Spośród czynników legislacyjnych, na których w głównej mierze skupia się niniejszy artykuł, podkreślić można wzajemne nakładanie się norm prawa europejskiego i polskiego, konieczność stosowania wielu nieskorelowanych ze sobą aktów prawnych należących do różnych gałęzi prawa oraz ich częste nowelizacje, a w odniesieniu do niektórych aspektów tego procesu – brak odpowiednich regulacji (w szczególności w zakresie dotyczącym procedury przyłączania projektów do sieci elektroenergetycznych).

Podejmując mimo to próbę usystematyzowania kluczowych etapów procesu realizacji PV lub EW, od ich planowania aż do uruchomienia, można przyjąć, że zasadniczo procedura ta dzieli się na cztery główne etapy: planowania, developmentu, budowy i komercjalizacji. Trzeba jednak zaznaczyć, że granice między nimi nie zawsze dają się jednoznacznie określić i mogą zależeć od specyfiki konkretnego projektu. Co więcej, pewne czynności dotyczące różnych etapów najczęściej wykonywane są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12943

Wydanie: 12943

Spis treści
Zamów abonament